Převezměte zpátky kontrolu nad svými financemi

Snad úplně prvním a pro většinu jasným krokem je, že převezmete své peníze do svých rukou. Máte alespoň jeden vlastní účet a za jeho vedení nic neplatíte. Pokud ano, ihned přejděte k jiné bance.
počítání rozpočtu

1.      Podchycení problému

Když se zeptáte většiny lidí, za co nejvíce utrácí, zřejmě vám to nejsou schopni říci. Jsou zavaleni složenkami za byt, auto, pojištění, do toho vyplácí kapesné dětem a taky musí někdy nakoupit jídlo nebo oblečení. Problém s tímto přístupem je ten, že dokud nevidíme na čísla, nemůžeme nikde ubrat ani přidat. Zaznamenávejte si vaši útratu každý den buď do Excelu nebo existuje mnoho telefonních aplikací, které tohle také umí. Dokonce i banky poskytují tento přehled.

2.      Analýza dat

Podívejte se na čísla, která jste nasbírali. Splácíte příliš na nějaké půjčce? Zkuste si ji zkonsolidovat a refinancovat. Spořte si, abyste si příště nemuseli půjčovat tolik. Utrácíte na každodenním obědu v restauraci? Můžete si uvařit doma a oběd chystat do krabiček. Příliš vysoký účet za jídlo srovnejte s množstvím zbytků ve vašem koši a vašem fyzickém zdraví. Jaká je vaše závislost, do čeho sypete nejvíc?

3.      Příslušné změny

Zde prosím identifikujte své potřeby a své chtíče. Mnoho lidí si to neuvědomuje, ale pokud nejste vysloveně závislí, tak opravdu nepotřebujete chodit na drink v pátek i v sobotu. Zkuste si najít nějakou neplacenou zábavu – najděte si zálibu v knížkách a ty si půjčujte v knihovně a od přátel, tvořte hudbu, najděte si legálně zdarma filmy například v rámci akce Promítej i ty a uspořádejte akci. Nejhorší ze všeho je snad utrácet za věci. Zkontrolujte si, jestli se vámi potřebná věc neválí u vašich rodičů, přátel nebo se zeptejte ve skupině na Facebooku. V dnešní době opět existuje mnoho bezpeněžních možností i s výměnou oblečení.
obrovský nákup potravin

4.      Další sbíraní dat

Tyto nové změny vyzkoušejte na vlastní kůži, uvidíte, jak se budete cítit. Spolu s tím si však znovu zapisujte výdaje a podívejte se, jestli čísla odpovídají tomu, jak jste se uskromnili. Výsledky dále zoptimalizujte.
Bude to chtít pořádné zamyšlení, a ještě větší dávku sebekontroly. Věřím však tomu, že to zvládnete.
 

Podobné příspěvky

Bezhotovostní platební styk

Možná, že i vy jste se již setkali s bezhotovostním placením. Něco takového má rozhodně své výhody, ale také nevýhody. Bezhotovostní platební styk Fahd má velkou výhodu v tom, že člověk jen vytáhne kartu, přiloží a peníze se samy odečtou. Samozřejmě se něco takového odvíjí zejména od ceny za dané zboží. Do 500,- není potřeba, abyste zadávali […]

Když vám jinde nepůjčí

Máte dost peněz? Že ano? A jste si jisti, že tomu tak bude navždy? To už ne, že? Takovou jistotu dnes nemá nikdo, ani ten, kdo má nějaké to přímo záviděníhodně stabilní a jisté zaměstnání s pevně daným příjmem. I někdo takový může jednoho dne o práci přijít, i na někoho takového může hodně tvrdě dopadnout […]